MİKROBETON® NEDİR?
KISACA GÜÇLÜ MEKANİK ÖZELLİKLERE SAHİP, YÜKSEK PERFORMANSLI, ÇİMENTO ESASLI BİR SON KAT KAPLAMADIR.
ZAMAN KAZANDIRIR
Mikrobeton® ile mevcut yüzeyi kaldırmaya gerek yoktur.
Seramik, mozaik, epoksi ve çelik gibi tutunması zor yüzeylere dahi yüksek aderans gösterir ve bu sayede rahatlıkla kaplanabilir.
HIZLA KURUR
Hızlı kürlenme özelliği sayesinde 3 saat sonra üzerinde yürünebilir.
24 saat sonra hafif yük trafiğine,
7 gün sonra da ağır yük trafiğine açılabilir.
ÇEVRE DOSTUDUR
Geri dönüşüme uygundur.
Toksik hammaddeler içermedikleri için
Leeds sertifikası alınacak yeşil binalarda
puan kazandırır.
AĞIR YÜK TRAFİĞİNE UYGUNDUR
Yüksek basınç dirençleri (40 mPA) olan ürünlerdir.
Düşük rötre özelliği sayesinde kendiliğinden çatlamaz.
Tozumaz güçlü zeminler elde edilir. Uzun ömürlüdür.
BİR ÇOK RENKTE UYGULANABİLİR
Dekoratiftir, doğal hareleri ve kesintisiz brüt görüntüler ile günümüz mimari yaklaşımında uyum sağlar.
ALTERNATİF ÇÖZÜMLER ÜRETİR
2-5 mm kaplamalar olarak ince katmanlarda kot çözümü oluşturmak veya dolgu katmanları ile aynı günde sorunlu kotları dengelemek mümkündür.
Mikro Beton Renk Kartelası
MİKROBETON® NERELERDE KULLANILIR?
SANAYİ TESİSLERİ, DEPOLAMA ALANLARI, OFİSLER, KONUTLAR VE GALERİ, DÜKKAN, MAĞAZA, SHOW-ROOM GİBİ TİCARİ ALANLARDA, SAĞLAM, UZUN ÖMÜRLÜ VE MODERN GÖRÜNÜMLÜ ZEMİNLER OLUŞTURURLAR.
Mikro Beton

M-15 / LC

Mağazalar, ofisler, galeriler gibi, sadece insan trafiğine ve hafif yüke açık tüm mekânlarda, hızlı ve modern bir zemin çözümüdür

Mikro Beton

M-TOP

Sanayi ve depolama tesisleri gibi ağır yük trafiğine maruz kalacak zeminler için optimize edilmiş bir mikrobeton®dur.

Mikro Beton

M-FLEX

Hem ağır yükler altında, hem dekoratif amaçlı kullanılabilen, esnek ve çift komponentli bir mikrobeton®dur.

Mikro Beton

MX

Çok ince çözümler gerektiğinde, 2 mm kalınlıkta uygulanabilen esnek bir mikrobeton®dur.

Mikrobeton® Nedir?

Mikrobeton®, en büyük tane boyutu 1,0-1,5 mm ’yi aşmayan, öngörülen işleve göre çarpıcı mekanik özelliklere sahip, yüksek performanslı, Nea Yapı tesislerinde özel çimentolar, bağlayıcılar ve katkı maddelerinden optimize İsveç teknolojisi kullanılarak üretilen ve zeminlerde son kat kaplama olarak kullanılmak üzere geliştirilmiş kendinden yayılma özelliğine sahip kaplama ürünüdür.

Zeminlerde bitirme katmanı olarak kullanılan, güçlü mekanik özelliklere sahip, yüksek performanslı malzemelerdir.

Flooropal Mikrobetonlar, sanayide, sosyal alanlarda ve ticari mekânlarda kullanılan zemin kaplamaları olup pürüzsüz, terazisinde ve dekoratif zeminler oluştururlar.

Mimari çözüm ürünü olarak projelerde çok hızlı ve yerinde imalat imkânı verirler.

Mikrobetonlar, düşük çimento oranlı, toksik madde içermeyen ürünler olup, geri dönüştürülmüş malzeme içerikli olmaları dolayısı ile de çevre dostu ürünlerdir.

Mikrobetonlar, sanayi tesisleri ve depolama alanlarında, ofisler, konutlar ve galeri, dükkân, mağaza ve showroom gibi ticari alanlarda, sağlam, uzun ömürlü ve modern görünümlü zeminler oluştururlar.

Flooropal Mikrobeton serisi ürünler elle ya da pompa ile süratli bir şekilde uygulanabilirler. Önemli özelliklerinden biri de, Flooropal Mikrobeton ile oluşturulan zeminlerin, aynı gün üzerinde yürünebilir ve çok süratle kullanıma açılabilir olmasıdır.

Flooropal Mikrobeton® serisi ürünler elle ya da pompa ile süratli bir şekilde uygulanabilirler.

Mikrobeton®‘ların istenen performansları sağlayabilmesi için ürünün dizayn aşamasında dolgu tipi, tane dağılımı, su / çimento oranı, çimento tipi yanında çeşitli kimyasalların kullanımı optimize edilmektedir.

Mikro Beton Ankara

Mikrobeton uygulamasını Ankarada Kalyon Yapı Zemin firması tarafından hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

ÜRÜN SEÇİM TABLOSU

M 15 / LCM TOPM FlexM XM 10 / RapidM 19 / RapidMarine Light / FlexM Base
ALT ZEMİN
BETON
ŞAP
GAZBETON
TAŞ KAPLAMA
SERAMİK
MOZAİK
KARO MOZAİK
EPOKSİ
PVC
AHŞAP
METAL
ASFALT
ÜST KAPLAMA
YOK
CİLA, SEALER
PVC
HALI
LINOLEUM
YÜZER PARKE
YAPIŞTIRMA PARKE
SERAMİK
TAŞ KAPLAMA
EPOKSİ, POLİÜRETAN
KAUÇUK
UYGULAMA KALINLIĞI
EN AZ (mm)44321112
EN ÇOK (mm)30151515305100100
KURUMA HIZI
ÇOK HIZLI KURUMA
HIZLI KURUMA

Mikrobeton® nedir?

Mikrobeton®, Türkiye’de üretilen, yüksek teknolojili, çimento esaslı, farklı kullanım amaçlarına farklı yapısal ve kimyasal özellikleri ile hizmet eden, NEA Yapı Kimyasalları tescilli markası olan bir son kat kaplama malzemesidir.

Neden zeminimde Mikrobeton® kullanmalıyım?

Bunun için çok farklı sebepleriniz olabilir; belki yaklaşık 300-400 m² alana sahip zemininizin bir gecede çözümlenmesi gerekiyordur, belki projelerinizde maliyet düşürmek istiyorsunuzdur, belki tasarımınız derzli bir zemin malzemesine izin vermiyordur, belki de kendine has görseli hoşunuza gidiyor ve modern zemin görüntüleri kullanmayı seviyorsunuzdur.

Hangi kullanıma sahip zeminlerde Mikrobeton® kullanabilirim? Mesela ağır yükler altında uygun mudur?

İç mekan veya dış mekan farketmeksizin Mikrobeton®’u tüm zeminlerinizde kullanabilirsiniz. M TOP ve M FLEX ürünlerimiz 40 mPA basınç dayanımlarıyla ağır yükler altında tozumadan ve aşınmadan kullanılmaya müsaade etmektedir. Mikrobeton®’ların kullanılabileceği diğer alanlar;
Ofisler, ortak kullanım alanları, konutlar, ıslak mekanlar
Galeri, dükkan, mağaza ve show-room gibi ticari alanlar
Sanayi tesisleri ve depolama alanları
Dış ve iç mekan zeminleri
Sosyal kullanım alanları

Mikrobeton®’un üzerine uygulanacağı zemin nasıl olmalıdır?

Mikrobeton® asma kat veya baklavalı sac gibi hareketli zeminler dahil hemen hemen tüm yüzeylere uygulanabilir. Beton, nitelikli şap, dökme mozaik, metal, mevcut zemin kaplamanız (seramik, fayans, mermer vs.) üzerine direkt olarak, ekstra bir ön hazırlık gerekmeksizin uygulatabilirsiniz.

Zeminim bozuk, düzeltme şapı yapmam lazım ama yüksekliklerim şap kalınlığı için yeterli değil, şap uygulasam dahi kürlenme süresini bekleyecek vaktim yok, Mikrobeton® ile daha hızlı ve ekonomik olarak çözümleyebilir miyim?

Kesinlikle evet! Mikrobeton® öncesi zemine tesviye amaçlı uygulanabilecek hızlı kürlenen dolgu malzemelerimiz ile 4 mm – 50 mm arası tesviyeler hızlı bir şekilde yapılarak sadece 24 saat sonrasında Mikrobeton® uygulanabilir. Hatta zemininiz sadece bozuk değil aynı zamanda çok zayıf ise, içine donatı yerleştirilerek yapılacak olan ara katmanlarımız ile ömürlük zeminlerinizi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Mikrobeton®’un epoksiye benzer bir kaplama olduğunu anlıyorum, temel farkları nelerdir?

ÖZELLİK

EPOKSİ KAPLAMA

MİKROBETON®

KALINLIK

En fazla 3 mm kalınlık yapılabilir. Tek katmanda 2-30 mm kalınlık yapılabiliyor.

SAĞLIK ve ÇEVRE

Yüksek VOC ( uçucu organik içerik) emisyon değerleri var. Uygulama sırasında ve devamında atmosfere organik – ve zararlı – uçucu maddeler salıyor. VOC- free’dir.(herhangi bir organik madde salınımı yok) Yeşilci ve çevre dostu olarak sertifiskayon puanları yüksek (Leeds sertifikası gibi)

GÖRÜNTÜ

Homojen,boya benzeri ve plastik görüntü sağlıyor. Parlak ve canlı renkleri mevcut. Tabii, brüt görünümlü yüzeyler oluşturuyor. Yüzeyde ton farlılıkları ve hareler oluşuyor. Renk tonları sınırlı.

UYGULAMA HIZI

Çok katmanlı bir uygulama; her katman arasında beklemek gerekiyor; bir ekip ile 500 m² bir alan 3 günde kaplanıyor. Bir ekip 500 m² alanı 1 günde kaplayabiliyor; 3 saat sonra üzerinde yürünebiliyor.

YÜZEY EMİCİLİĞİ

Bakteri tutmuyor. Hijyenik, asitlere ve çoğu kimyasala dayanım sağlar, leke tutmuyor. Cilasız kullanımlarda sıvıları emebiliyor. Asit dışındaki kimyasallara karşı betona benzer dayanım gösteriyor.

ESNEKLİK

Esnek değil, alt zemin hareketlerini hızlıca gösteriyor. Flooropal M Flex ve Flooropal M X esnek ürünlerdir. Diğer tiplerinin esneklik katsayısı düşüktür.

ADERANS

Zemine iyi yapışması için uygun altyapı veya ilave işlem gerektirir. Seramik, metal dahil çok farklı zemine yapışması çok yüksektir.

NEM DAYANIMI

Altyapıdan gelen neme dayanıklı değildir, zeminden kopabilir. Altyapıdan gelebilecek nemden etkilenmeyen, nefes alan bir ürün grubudur.

Mikrobeton® renklendirilebilir mi? Farklı dokular ve görseller yakalanabilir mi?

Evet, Mikrobeton®’lar üretim aşamasında renklendirilebilir, istenirse uygulamadan sonra üzeri boyanabilir, çeşitli işaretler çizilebilir. Veyahut mekanik silim yapılarak eskitilmiş bir görüntü alması sağlanabilir.

Yukarıdaki tabloda esnek ürünlerinizin olduğu yazıyor, beton ve esneklik, ama nasıl? Ne işe yarar?

M Flex ve M Soft esnek Mikrobeton® ürünleridir. Hareketli zeminlerde çatlama riskini azaltır, alt yüzeyden gelecek hareket ve çatlakları absorbe eder ve üzerine taşımaz, hatta verdiği yumuşak yürüyüş hissiyle alandan sadece görsel olarak değil fiziki olarak da keyif almanızı sağlar.

Firmanız İstanbul’da, diğer şehirlerde ihtiyacım olduğunda sizleri arayabilir miyim?

Tabi ki! Türkiye’nin her yerinde Mikrobeton® uygulamamız yapılabilmektedir.

Mikrobeton® “Yeşil Proje”ler için uygun bir malzeme midir?

Kesinlikle! LEED sertifikası alımında ve sınıflandırmada Mikrobeton® kullanımı 10 puana kadar ek avantaj sağlamaktadır.